OTÁZKY

1) Co je šnorchlování?

2) Je nutné být pro šnorchlování dobrým plavcem?

3) Jaké vybavení potřebuji ke šnorchlování?

4) Jak zjistím, že maska dobře sedí?

5) Má první maska je netěsná. Co mohu dělat?

6) Co lze dělat proti zamlžení potápěčské masky?

7) Mohu použít šnorchlovací masku také na potápění?

8) Mohu mít při šnorchlování kontaktní čočky?

9) Jak zabráním spolknutí vody, která proniká šnorchlem?

10)  Nevadí, když mám na sobě při šnorchlování záchrannou vestu?

11) Co musím udělat poté, když jsem si obstaral vybavení?

12) Jak se dostanu nejlépe do vody?

13) Jak se dostanu nejlépe do vody ze člunu, lávky nebo můstku?

14) Mohu jít se šnorchlem pod vodu a dívat se na zajímavosti z blízka?

15) Co znamená suchý šnorchl?

16) Jaké jsou nejlepší podmínky pro šnorchlování?

17) Jak mám zacházet se šnorchlovacím vybavením?

18) Jak dlouhá je záruční doba?

19) Kam mám zaslat své vybavení v případě využití záruky?

20) Kde dostanu náhradní díly na masku, šnorchl nebo ploutve?

 

 

1) Co je šnorchlování?

Šnorchlování znamená, že plavete na hladině vody s potápěčskou  maskou, šnorchlem a ploutvemi. Obličej při tom držíte pod vodou, díky šnorchlu ale můžete stále dýchat. Šnorchlování je volnočasová aktivita, kterou můžete provádět s přáteli nebo rodinou v každém věku a která přináší mnoho zábavy především v průzračných vodách, v nichž můžete pozorovat hejna ryb a jiných podmořských živočichů.

 

2) Je nutné být pro šnorchlování dobrým plavcem?

Samozřejmě je šnorchlování snadnější, když se budete ve vodě cítit dobře, ale není nutné být dobrým plavcem. Pokud jste si vědomi toho, že nejste nijak dobrým plavcem, doporučujeme pro šnorchlování plaveckou pomůcku, například šnorchlovací vestu, kterou si můžete zakoupit nebo půjčit.

 

3) Jaké vybavení potřebuji ke šnorchlování?

Existují tři věci, které potřebuje většina šnorchlařů:

Potápěčská maska – potápěčská maska umožní vidět pod vodou, chrání oči a zabraňuje vniku vody do nosu. Je důležité, aby maska, kterou si vyberete, dobře seděla, aby jí nemohla pronikat voda. Nejlepší a nejpohodlnější masky jsou vyrobeny ze silikonu. Silikonové masky neobsahují latex, na který má mnoho lidí alergickou reakci.

Šnorchl – šnorchl je zahnutá trubice, která umožňuje dýchání, když máte obličej ponořený pod vodou. V nabídce je mnoho různých šnorchlů, které si můžete zakoupit nebo vypůjčit. Některé šnorchly mají výdechový ventil na spodní části, aby bylo možno vodu, která pronikne do šnorchlu snadněji vyfouknout. Koncovka zabraňuje, aby stříkající voda pronikla do šnorchlu.

Ploutve – ploutve dodávají vyšší výkon a umožňují plavat ve vodě jako ryba! K dostání jsou dva druhy šnorchlovacích ploutví: Ploutve s uzavřenou patou a ploutve s otevřenou patou (nastavitelné ploutve).

 

4) Jak zjistím, že maska dobře sedí?

Abyste se ujistili, že maska dobře sedí a je utěsněná proti vniknutí vody, přidržte ji lehce u obličeje. Maska by měla být v dotyku s celou plochou obličeje. Pokud se maska takto obličeje dotýká, nadechněte se opatrně nosem. Maska by nyní měla vytvořit vakuum a být utěsněná tak, že už žádný vzduch nemůžete vtáhnout. Když maska správně sedí, zůstane přilnutá na obličeji, dokud se nepřestanete nadechovat.

 

5) Má první maska je netěsná. Co mohu dělat?

Zkontrolujte napřed, jestli maska správně sedí (FAQ, bod 4). Pokud máte dojem, že je maska správně umístěna, nastavte pásek na hlavě, ale neutahujte ho příliš pevně. Když je pásek příliš utažený, může vzniknout netěsné místo a maska už nesedí pohodlně. Ujistěte se, že pod maskou nejsou zachycené žádné vlasy. Pokud máte knír, namažte ho krémem na opalování, abyste masku utěsnili.

 

6) Co lze dělat proti zamlžení potápěčské masky?

Omyjte vnitřní stranu své masky jemným mycím prostředkem nebo pastou na zuby, abyste odstranili zbytky po výrobě, které mohou vést k tomu, že se průhled zamlží.
Potřete masku krátce předtím, než s ní půjdete do vody, přípravkem proti zamlžení a vypláchněte ji. Je důležité masku znovu opláchnout, protože by tento přípravek mohl poškodit oči. Pokud nemáte žádný přípravek proti zamlžení, můžete masku vytřít i slinami a nakonec opět vypláchnout.

 

7) Mohu použít šnorchlovací masku také na potápění?

Když maska správně sedí na obličeji, netlačí a je vodotěsná, můžete ji použít i na potápění. Doporučujeme, abyste používali masky, které jsou vyrobené ze silikonu. Pokud si nejste jisti, zda můžete masku použít i na potápění, zajděte si do nejbližšího specializovaného obchodu a zeptejte se tam odborníků.

 

8) Mohu mít při šnorchlování kontaktní čočky?

Ano, můžete. Uvědomte si ale, že pokud se voda dostane do masky, můžete kontaktní čočky ztratit. Jinou možností než mít nasazené kontaktní čočky je koupit si masku s předepsanými čočkami. Je to jednoduchá a relativně levná záležitost integrovat čočky do určitých typů šnorchlovacích masek. Tyto masky a čočky obdržíte v obchodech s potápěčským vybavením.

 

9) Jak zabráním spolknutí vody, která proniká šnorchlem?

Je důležité se naučit, jak dostanete vodu ze šnorchlu. Když se šnorchl při šnorchlování dostane pod vodní hladinu nebo se při potápění naplní vodou, vraťte se zpět nahoru na vodní hladinu, ujistěte se, že je konec šnorchlu nad vodní hladinou a vydechněte plnou silou do šnorchlu, abyste z něj vyfoukli vodu. Šnorchl s koncovkou zabraňuje, aby do něj stříkající voda pronikla. Po potápění pod vodu by jste měli jakýkoliv typ šnorchlu z důvodu bezpečnosti pořádně vyfouknout.

10) Nevadí, když mám na sobě při šnorchlování záchrannou vestu?

Při šnorchlování je lepší mít na sobě šnorchlovací než záchrannou vestu. Šnorchlovací vesty se upevňují pásky kolem zad a hrudníku. Šnorchlovací vestu nafouknete ústy. Dokonce i jen málo vzduchu ve šnorchlovací vestě přispěje k tomu, aby se šnorchlař, který se bojí, cítil bezpečněji. Zcela nafouknutá vesta umožňuje, že můžete klidně ležet na hladině, aniž byste se potopili. Šnorchlovací vesty se doporučují lidem, kteří nejsou žádní dobří plavci.

 

11) Co musím udělat poté, když jsem si obstaral vybavení?

Je dobré, vyzkoušet si šnorchlovací vybavení v bazénu. Masky mají tendenci se zamlžovat, proto omyjte vnitřní stranu své masky jemným mycím prostředkem nebo pastou na zuby, aby jste odstranili zbytky po výrobě, které mohou vést k tomu, že se zorníky zamlží. Svorkou na šnorchlu jej můžete upevnit vlevo na vnější straně pásku masky tak, že bude šnorchl vlevo před obličejem.  Pokud jsou v ploutvích plastové výplně, odstraňte je. Pokud chcete jít šnorchlovat na delší dobu, nezapomeňte se namazat opalovacím krémem nebo si oblékněte UV tričko nebo lehký wetsuit. Ve studenějších vodách udrží wetsuit delší dobu Vaši tělesnou teplotu a podporuje pohyb. Potřete masku krátce předtím, než s ní půjdete do vody, přípravkem proti zamlžení a vypláchněte ji. Je důležité masku znovu opláchnout, protože by tento přípravek mohl poškodit oči. Pokud nemáte žádný přípravek proti zamlžení, můžete masku vytřít i slinami a nakonec opět vypláchnout. Natáhněte si masku a přetáhněte pásek přes hlavu. Upravte si délku pásku, ale příliš ho neutahujte. Ujistěte se, že pod maskou nejsou zachycené žádné vlasy. Nakonec upravte šnorchl tak, abyste ho mohli pohodlně vzít do úst. Nepokoušejte se dýchat nosem, protože by se maska rychle zamlžila. Dýchejte ústy uvolněně. Zkuste nyní dýchat s obličejem pod vodou a ponechte si dost času, aby jste si na to zvykli. Nakonec si natáhněte ploutve. Položte se  nyní roztaženi na vodě a pohybujte ploutvemi. Pohybujte také boky, ale nepokrčujte přitom příliš kolena. Zůstaňte uvolnění a plavte přes bazén. Zvykejte si na dýchání, plavání a sledování okolí. Hlavu nevystrkujte z vody, tím zbytečně plýtváte energií. Použijte raději šnorchl, užívejte si příjemného pohybu ve vodě a rozhledu! Držte při plavání paže u těla. Pokud se voda dostane do šnorchlu, vyfoukněte ji.

 

12) Jak se dostanu nejlépe do vody?

Musíte-li jít pískem nebo mělčinou s ploutvemi, jděte pozadu nebo bokem, abyste o ploutve nezakopli. Jděte pomalu do vody až do hloubky přibližně 1 metru, pak začněte plavat.

 

13) Jak se dostanu nejlépe do vody ze člunu, lávky nebo můstku?

Pokud se chcete dostat do vody z nízkého člunu nebo lávky, jednoduše se ponořte. Pokud jsou člun nebo lávka příliš vysoké, abyste z nich do vody vklouzli, ujistěte se, že je voda dostatečně hluboká a do vody vkročte. Přidržujte si masku, aby nesklouzla, až se potopíte do vody. Neskákejte do vody z větší výšky, než je výška Vašeho těla. Najděte v takovém případě způsob, jak se dostat blíže k vodní hladině.

 

14) Mohu jít se šnorchlem pod vodu a dívat se na zajímavosti z blízka?

Když se chcete na nějakou rybu nebo něco jiného podívat z blízka, zhluboka se nadechněte a potopte se. Při potopení se šnorchl naplní vodou. Nemůžete dýchat, dokud se opět nevynoříte a šnorchl nevyprázdníte. Ujistěte se, že je šnorchl nad vodní hadinou a silou ho vyfoukněte. To by mělo vodu ze šnorchlu odstranit a umožnit opětné normální dýchání šnorchlem. Doporučujeme si to napřed vyzkoušet v bazénu.
Pokud používáte šnorchl s výdechovým ventilem, což doporučujeme, těžko se Vám dostane voda do úst, protože je poměrně jednoduché odstranit vodu z šnorchlu jedním vyfouknutím. Část vody se vyfoukne vyfukovacím ventilem dole a druhá část nahoře šnorchlem.
Pokud se budete potápět do hloubky před jeden až dva metry, pocítíte tlak v uších, což je normální. Abyste tento tlak vyrovnali, přidržte si zavřený nos a opatrně proti tomu foukejte. Tlak v uších by se tak měl vyrovnat. Opakujte to každý metr až dva. Pokud tlak nemůžete vyrovnat, už se hlouběji nepotápějte. Měli by jste bolesti a mohlo by dojít k poranění uší. Vynořte se, nadechněte se a zkuste to ještě jednou. Opakovaným cvičením se naučíte tento tlak lehce vyrovnat. Může se také stát, že bude maska tlačit na Váš obličej, když se potopíte. Vyfoukněte trochu vzduchu nosem do masky, a vyrovnejte tak tlak. Pokud cítíte potřebu se nadechnout, vynořte se.

 

15) Co znamená suchý šnorchl?

Tyto šnorchly mají uzavíratelný horní konec, aby se do šnorchlu při potápění nedostala voda. Ačkoliv by v tomto šnorchlu při vynoření neměla být žádná voda, vyfoukněte ho lehce, aby bylo možné otevřít uzávěr. Pokud se voda dostane do šnorchlu, vyfoukněte ji.

 

16) Jaké jsou nejlepší podmínky pro šnorchlování?

Nejlepší podmínky jsou za teplých slunečných dnů při minimálním větru a vlnách. Vysoké vlny znamenají při hledání místa ke šnorchlování větší výzvu, ale i případné nebezpečí. Voda je kalná a viditelnost horší. Nejlepší je vydat se šnorchlovat, když svítí slunce, protože pak je viditelnost nejlepší a nejlépe se projeví krásné zabarvení ryb a korálů.

 

17) Jak mám zacházet se šnorchlovacím vybavením?

Vypláchněte po šnorchlování vybavení čerstvou vodou. Ponechte ho na chladném místě a nenechávejte oschnout na slunci, než vybavení zabalíte. Nepokládejte na sbalené vybavení žádné těžké předměty, protože by se maska, šnorchl nebo ploutve mohly zdeformovat. Abyste zabránili zdeformování ploutví, měli byste je skladovat na rovné ploše a nenechat je dlouho stát na špičkách.

 

18) Jak dlouhá je záruční doba?

Aqua Lung Sport poskytuje záruční dobu 2 let na závady materiálu a zhotovení od data zakoupení. Výrobky, u nichž se během záruční doby projeví závady materiálu nebo zhotovení, budou zdarma nahrazeny.

 

19) Kam mám zaslat své vybavení v případě využití záruky?

Zajděte s vadným vybavením do obchodu, kde jste produkt koupili. Doklad o zaplacení vezměte v každém případě s sebou.

 

20) Kde dostanu náhradní díly na masku, šnorchl nebo ploutve?

Zavolejte nám nebo nám napište e-mail. Popište přesně, o jakou náhradní součást se jedná, a sdělte nám model produktu, pro který náhradní díl potřebujete.